KOMUNITA RIO BLANCO

Během roku 2016 a 2017 jsme působili na území komunity Rio Blanco, kultury kmene Kičua, která čítá 210 obyvatel. Rozhodli jsme se jim znovu pomoci.

Rio Blanco se nachází v provincii řeky Napo – Ahuano. V posledních letech je zde katastrofický dopad těžařských společností na tradiční život domorodců. Před dvěma lety se těžařské společnosti pokoušely skoupit 60 hektarů půdy od Rio Blanco komunity, aby zde mohly těžit zlato. 45% lidí z komunity chtělo pozemky prodat.

Proč vlastně chtějí domorodí obyvatelé jejich půdu prodat?
Komunita Rio Blanco má kromě Rio Blanco i další území o rozloze 1000 Ha v jiné provincii Orellana, jež je již chráněna pro další generace, avšak Komunita Rio Blanco nýní zažívá boj o své původní území ze strany jiných místních komunit, které tvrdí, že pozemky Rio Blanca nejsou komunity Rio Blanco a proto se je rozhodli dát k soudu. Tito vetřelci tvrdí, že jsou vlastníky asi 55 Ha půdy Rio Blanca právě v oblasti provincie Napo. K tomu, aby se komunita Rio Blanco mohla bránit, je třeba najmou právní pomoc. Náklady na právního zástupce budou činit 8000 USD, které ovšem žádný domorodec nemá. Proto se komunita rozhodla prodat 60 Ha své půdy a peníze využít k ochraně svého území.

Nemohli jsme se dívat na kácení lesů a totální devastaci přírody, otrávení půdy a čistých vodních zdrojů nejen pro místní faunu a floru, ale i místní lidi, což by byl výsledek prodeje těžařským společnostem. Proto se Život postaru (ŽP) rozhodl pomoci a vybrat nutný obnos peněz v České republice.
Uzavřeli jsme s komunitou smlouvu o následující pomoci. Pokud se ŽP podaří komunitě poskytnou finanční pomoc v hodnotě 25 100 USD, komunita podepíše dokument, že nikdy v budoucnu neprodají svou půdu pro účely těžby kovů, dřeva a ani jiným společnostem, jejichž aktivita by měla za následek kontaminaci a zničení přírody v této lokalitě. Komunita tento návrh přijala, avšak do dnešního dne je stále v soudním sporu s vetřelci ohledně půdy.

Naše mise vybrat 25100 USD stále pokračujedo dnešního dne jsme již přispěli s 11 000 amerických dolarů.
Jsme velmi rádi, že můžeme komunitě Rio Blanco pomoci. V této chvíli komunita nedovoluje žádné z těžařských společností, aby vstoupily na jejich území. I přesto však těžařské společnosti dále hledají cesty, jak místní přemluvit.

2018 – Soudy potvrdily, že legitimním vlastníkem půdy je Rio Blanco. Vetřelci však nechtějí půdu opustit a proto musí komunita znovu k soudu aby zajistili soudní příkaz k jejich vystěhování.

2019 Na začátku roku se Agustin osobne setkal s rodinami, které chtějí část svých pozemků prodat. Ty souhlasily, že pokud jim zaplatíme stejnou sumu, jakou nabízejí těžaři, prodají Životu postaru. Problém je, že cena je vyšponovaná na 10000 USD. Otevíráme tedy novou sbírku na vybrání peněz na odkup těchto pozemků, které budou v budoucnu patřit projektu Pralesní školy a školky.

I proto je naše sbírka stále otevřená, abychom dosáhli cíle 25 100 USD (Zatím jsme vybrali 11 000 USD).

A teď přichází další zádrhel.

Těžařské společnosti usilují o koupi soukromých pozemků, které leží před Rio Blancem. To představuje velké ohrožení nejen pro nás, ale i pro ostatní komunity v blízkosti řeky Huambuno. Je to totiž jediná řeka, co spojuje víc než 7 komunit. Takže jako ŽP už nemůžeme více pomoci, protože nejsme velkou společností s velkou ekonomikou a rozpočtem a zároveň jsme vázáni úmluvou s komunitou abychom vybrali 25 100 USD.

Proto nyní hledáme lidi, kterým není ochrana amazonského pralesa jedno. Území, které je teď na prodej je na GPS 1 ° 00’11.8 “S 77 ° 34’38.1” W -1.003293, -77.577250. a jedná se o plochu 16 Ha. Každý hektar stojí 8000 USD. Je to cena, kterou nabízejí těžařské společnosti. Tato cena je pro samotný Život postaru příliš vysokou.

Pokud máte zájem o koupi pozemku, prosím kontaktujte Život postaru a podílejte se tak na nákupu a záchraně této oblasti. Díky Vesmíru za to, že všichni existujeme jako lidé.
Email: zivotpostaru@zivotpostaru.cz

2018
Došlo k velké změně. Majitelé těchto 16ti Ha změnili názor a rozhodli se, že prodají těžařským společnostem místo Životu postaru. Nechali se nalákat slibem, že jim bude pozemek po vytěžení navrácen. Nevidí už ale dalekosáhlé ničivé důsledky těžby, kde kromě vykácení pralesa, látky a kovy používané pro těžbu otráví vodní toky a tuto půdu. Teď tedy čekají, kdo ze společností nabídne víc.

AKTUALITY

Komunita Rio Blanco

Jak to na místě vypadá?