CO JSME DOPOSUD UDĚLALI

2021

Jednou nebo dvakrát ročně musíme vyčistit hranice našich rezervací, abychom zabránili narušitelům lesa. Hranice obnovuje skupina místních s mačetami po několik dní.
Během roku jsme uspořádali několik pracovních akcí, abychom vyčistili okolí rostlin, přesadili to, co nepřežilo, a dokončili celou 1 ha velkou botanickou zahradu.
Proběhl pilotní program lesní školy Sachawa, kdy jsme v dubnu uspořádali čtyřdenní tábor, kterého se zúčastnilo téměř 40 dětí, abychom zahájili projekt školní výuky jakonza starých časů a vytvořili botanickou zahradu.
Postavili jsme centrální dům a tábořiště jako základnu pro práce na zahradě, včetně přivedení pitné vody z více než 250 m vzdáleného vodního zdroje.
Vyčistili jsme 1 ha lesa, abychom se připravili na výsadbu botanické zahrady s léčivými rostlinami i jedlou zahradou.

Proběhla sbírka notebooků, smartphonů a stanů – celý článek je ZDE

Podrobný rozpis naších cílů a aktivit najdete ZDE” 

2020

Myšlenka založení „pralesní školy a školky“ nabývá konkrétnější podoby.
Škola, v níž se děti budou učit jak se starat o to, co jim svěřila matka příroda do péče, jak zachovat, zvelebovat a rozmnožovat moudrost svých otců a předávat ji budoucím generacím ve prospěch jejich komunity, kmene, země, celého lidstva.  Snaha o zachování tradic, kultury, původního jazyka a tradičního způsobu vzdělávání v pralese pro budoucí generace nabývá konkrétní podobu, aby se v září 2021 mohl spustit první školní rok.
 
Pro její doladění a posvěcení od místních komunit jsme zorganizovali Setkání Stařešinů v únoru 2020. Podívejte se na video ze Setkání a také co všechno jsme museli připravit a dostavět, financované skupinkou fundraiserů, díky kterým jsme byli schopni Setkání uskutečnit.

2019

Získali jsme zbývající část peněz na odkup rezervace laguny a zahájili jsme proces legalizace pozemku. Druhá rezervace Život postaru znamená druhou chráněnou půdu vzácného deštného pralesa!

2018 – 2016

 • 2018 – Získali jsme legální dokumenty k pozemku (41,2 Ha) na řece Huambuno. Celý proces stál 7000 USD. Bylo to mnohem dražší a náročnější, než jsme předpokládali.
 • Komunita Rio Blanco vyhrála soudní spor o svoje pozemky. Vetřelci, ale odmítají opustit půdu, tudíž začíná nový soudní spor o vystěhování.  Zatím jsme pomohli/přispěli 11 000 USD z 25 100 USD. – Více o pomoci Rio Blanco
 • 2018 – Majitel pozemků před Komunitou Rio Blanco změnil názor. Pozemky neprodá Životu Postaru, ale těžařských společnostem.
 • Hledáme lidi, kterým ochrana amazonského pralesa není jedno! Těžařské společnosti se zaměřily na území před Komunitou Rio Blanco, což ohrožuje více než 7 komunit. Život postaru je stále vázaný smlouvou s Komunitou Rio Blanco o 25 100 USD. Proto nemůžeme pomoci!
  Oslovujeme Vás zda by jste odkoupili tento pozemek.
 • Komunita Rio Blanco zakázala vstup na svoje území všem těžebním společnostem.
 • Komunitou Rio Blanco jsme uzavřely smlouvu: Pokud jim poskytneme pomoc 25 100 USD, podepíší smlouvu, že nikdy v budoucnu neprodají svou půdu pro účely těžby.
 • Rozhodli jsme se pomoci Komunitě Rio Blanco, která vstoupila do soudního sporu s jinou komunitou, která si dělá nárok na 55 Ha její půdy.

2015 – 2011

 • Zorganizovali jsme výpravu dobrovolníků, která pomohla se sázením rostlin na prvním odkoupeném území a pomohla s opravou sušárny pro wayusu.
 • Zahájili jsme projekt exportu wayusy, tradičního povzbuzujícího “čaje” místních indiánů a poskytli tak pracovní uplatnění několika členům komunity v Rio Blanco.
 • V roce 2014 jsme zahájili jednání o odkupu pozemku s lagunou a uhradili 2/3 potřebné částky.
 • V červenci 2013 jsme doplatili zbylou část z celkové sumy 30 000 USD za pozemek na řece Huambuno
 • Uspořádali jsme první přátelské a vzdělávací setkání s představiteli okolních indiánských komunit.
  O tom, jak setkání probíhalo, si můžete přečíst v článku našich přátel Václava a Terezie, kteří se setkání osobně účastnili.
 • 21.9.2012 nám bylo Ministerstvem Vnitra ČR oficiálně schváleno občanské sdružení „Život postaru„.
 • Založili jsme veřejné transparentní konto. Chcete-li také finančně podpořit projekt, podívejte se na možnosti zasílání příspěvků.
 • 17.11.2012 jsme složili polovinu zálohy na odkup pozemku a dostali notářem ověřený dokument.
 • Natočili jsme několik rozhovorů a dokumentů o projektu s šamanem Augustinem Grefou, jeho ženou Míšou a Tomášem Machem, viz Foto/Video
 • V roce 2012 proběhla po celé ČR série přednášek na podporu projektu.