CO JSME DOPOSUD UDĚLALI

2022

Během roku 2022 jsme pokračovali s výukou v pralesní škole Sachawa, zatím jednou týdně – v sobotu. Ve škole se pravidelně sejde kolem 25 dětí z okolních komunit (více foto na FB @zivotpostaru). Započali jsme také legalizaci pralesní školy, aby se stala plnohodnotnou alternativou k církevním školám, do kterých nyní děti chodí. Odkoupili jsme část pralesa pro výstavbu zázemí a budovy Pralesní školy a zažádali o grant na její výstavbu.
I nadále se staráme o naše současné pozemky / přírodní rezervace, které pravidelně monitorujeme, vysekáváme hranice a v části s botanickou zahradou i čistíme od plevele. Rostliny v botanické zahradě také potřebují naší péči a tak znovu vysazujeme uhynulé sazeničky a udržujeme zázemí Centrálního domu.
Více si můžete přečíst ve Výroční zprávě za rok 2022. 

2021

Jednou nebo dvakrát ročně musíme vyčistit hranice našich rezervací, abychom zabránili narušitelům lesa. Hranice obnovuje skupina místních s mačetami po několik dní.
Během roku jsme uspořádali několik pracovních akcí, abychom vyčistili okolí rostlin, přesadili to, co nepřežilo, a dokončili celou 1 ha velkou botanickou zahradu.
Proběhl pilotní program lesní školy Sachawa, kdy jsme v dubnu uspořádali čtyřdenní tábor, kterého se zúčastnilo téměř 40 dětí, abychom zahájili projekt školní výuky jakonza starých časů a vytvořili botanickou zahradu.
Postavili jsme centrální dům a tábořiště jako základnu pro práce na zahradě, včetně přivedení pitné vody z více než 250 m vzdáleného vodního zdroje.
Vyčistili jsme 1 ha lesa, abychom se připravili na výsadbu botanické zahrady s léčivými rostlinami i jedlou zahradou.

Proběhla sbírka notebooků, smartphonů a stanů – celý článek je ZDE

Podrobný rozpis naších cílů a aktivit najdete ZDE” 

2020

Myšlenka založení „pralesní školy a školky“ nabývá konkrétnější podoby.
Škola, v níž se děti budou učit jak se starat o to, co jim svěřila matka příroda do péče, jak zachovat, zvelebovat a rozmnožovat moudrost svých otců a předávat ji budoucím generacím ve prospěch jejich komunity, kmene, země, celého lidstva.  Snaha o zachování tradic, kultury, původního jazyka a tradičního způsobu vzdělávání v pralese pro budoucí generace nabývá konkrétní podobu, aby se v září 2021 mohl spustit první školní rok.
 
Pro její doladění a posvěcení od místních komunit jsme zorganizovali Setkání Stařešinů v únoru 2020. Podívejte se na video ze Setkání a také co všechno jsme museli připravit a dostavět, financované skupinkou fundraiserů, díky kterým jsme byli schopni Setkání uskutečnit.

2019

Získali jsme zbývající část peněz na odkup rezervace laguny a zahájili jsme proces legalizace pozemku. Druhá rezervace Život postaru znamená druhou chráněnou půdu vzácného deštného pralesa!

2018 – 2016

 • 2018 – Získali jsme legální dokumenty k pozemku (41,2 Ha) na řece Huambuno. Celý proces stál 7000 USD. Bylo to mnohem dražší a náročnější, než jsme předpokládali.
 • Komunita Rio Blanco vyhrála soudní spor o svoje pozemky. Vetřelci, ale odmítají opustit půdu, tudíž začíná nový soudní spor o vystěhování.  Zatím jsme pomohli/přispěli 11 000 USD z 25 100 USD. – Více o pomoci Rio Blanco
 • 2018 – Majitel pozemků před Komunitou Rio Blanco změnil názor. Pozemky neprodá Životu Postaru, ale těžařských společnostem.
 • Hledáme lidi, kterým ochrana amazonského pralesa není jedno! Těžařské společnosti se zaměřily na území před Komunitou Rio Blanco, což ohrožuje více než 7 komunit. Život postaru je stále vázaný smlouvou s Komunitou Rio Blanco o 25 100 USD. Proto nemůžeme pomoci!
  Oslovujeme Vás zda by jste odkoupili tento pozemek.
 • Komunita Rio Blanco zakázala vstup na svoje území všem těžebním společnostem.
 • Komunitou Rio Blanco jsme uzavřely smlouvu: Pokud jim poskytneme pomoc 25 100 USD, podepíší smlouvu, že nikdy v budoucnu neprodají svou půdu pro účely těžby.
 • Rozhodli jsme se pomoci Komunitě Rio Blanco, která vstoupila do soudního sporu s jinou komunitou, která si dělá nárok na 55 Ha její půdy.

2015 – 2011

 • Zorganizovali jsme výpravu dobrovolníků, která pomohla se sázením rostlin na prvním odkoupeném území a pomohla s opravou sušárny pro wayusu.
 • Zahájili jsme projekt exportu wayusy, tradičního povzbuzujícího “čaje” místních indiánů a poskytli tak pracovní uplatnění několika členům komunity v Rio Blanco.
 • V roce 2014 jsme zahájili jednání o odkupu pozemku s lagunou a uhradili 2/3 potřebné částky.
 • V červenci 2013 jsme doplatili zbylou část z celkové sumy 30 000 USD za pozemek na řece Huambuno
 • Uspořádali jsme první přátelské a vzdělávací setkání s představiteli okolních indiánských komunit.
  O tom, jak setkání probíhalo, si můžete přečíst v článku našich přátel Václava a Terezie, kteří se setkání osobně účastnili.
 • 21.9.2012 bylo Ministerstvem Vnitra ČR oficiálně schváleno naše občanské sdružení „Život postaru„.
 • Založili jsme veřejné transparentní konto. Chcete-li také finančně podpořit projekt, podívejte se na možnosti zasílání příspěvků.
 • 17.11.2012 jsme složili polovinu zálohy na odkup pozemku a dostali notářem ověřený dokument.
 • Natočili jsme několik rozhovorů a dokumentů o projektu s šamanem Augustinem Grefou, jeho ženou Míšou a Tomášem Machem, viz Foto/Video
 • V roce 2012 proběhla po celé ČR série přednášek na podporu projektu.
 • Organizace Život Postaru byla založena v roku 2012.