WAYUSA

Pro místní indiány je v současnosti velkým problémem najít takové způsoby obživy, které by jim umožnily pokrýt základní životní náklady. Ty rok od roku zapojením do civilizace a sociálního systému Ekvádoru i školní docházkou dětí neúnosně narůstají, a často jsou příčinou odchodu celých rodin za prací do měst. Snažíme se pomoci místním najít takové způsoby obživy, které by jim umožnily zůstat ve svém domově v džungli a zároveň ji dále neničit.

Jednu z takových možností představuje pěstování a sběr wayusy. Sběr wayusových listů je pro obyvatele pralesa vzácnou příležitostí, která je zároveň ohleduplná k jejich životnímu prostředí.

 

Co je wayusa?

WAYUSA /lat. Ilex guayusa/ je strom, dosahující výšky kolem 10 metrů. Jeho listy jsou 2,5 – 7 cm dlouhé. Kvete krásnými bílými kvítky a jeho plody jsou drobné červené kuličky. Z listů tohoto stromu se v oblasti Napo odedávna připravuje povzbuzující nápoj, který je zde nedílnou součástí tradičního způsobu života.Přináší jasnou mysl, probouzí ducha a dodává energii pro celodenní práci, nebo naopak pro noční lov…

Ranním popíjení wayusy začínal kdysi v džungli každý den. Členové rodiny se scházeli ještě před svítáním u ohně, popíjeli wayusu z tykvových misek, vyprávěli si vzájemně své sny, sdíleli staré i nové příběhy a hovořili o věcech, které je ten den potřeba vykonat. Takto se ústně předávala moudrost z generace na generaci.

Šálek nápoje obsahuje o něco méně kofeinu než šálek kávy a dvakrát více antioxidantů, než zelený čaj. Pravidelné pití wayusy pročišťuje duši i tělo a celkově dodává chuť do života. Indiáni ji tradičně využívají také k podpoře reprodukčního zdraví a oceňují její afrodisiakální účinky. A také přináší velice živé sny…
My jsme si wayusu oblíbili tak, že s plným šálek začínáme náš pracovní den. A tak jsme si řekli, že ji zkusíme přivést do Čech a dát ji ochutnat také vám. Nedávno k nám dorazila zásilka několika kilogramů prvotřídní wayusy, sbírané a sušené v Ruku Samay.

Chcete nabídnout wayusu ve vaší čajovně?

Napište nám email: info@wayusa-energy.com
Rádi se u vás zastavíme, ukážeme jak wayusu správně připravit a přímo v ekvádorském pralese pro vás nasbíráme a nasušíme potřebné množství.

Více o wayuse se dozvíte na: