POZEMEK NA ŘECE HUAMBUNO

Jeden ze sousedů naší spřátelené osady Ruku Samay se před časem rozhodl v její nedaleké blízkosti prodat pozemek o rozloze 41,2 ha. Tento pozemek je strategický svým umístěním na zlatonosné říčce Huambuno, která dále protéká pozemky osad Ruku Samay a Rio Blanco a dalšími indiánskými komunitami. Na této řece jsou místní domorodci životně závislí. Její znečištění v případě, že by pozemek koupila nějaká těžařská společnost, by mělo tragické následky pro celou oblast.

Pozemek je z převážné části tvořen unikátním porostem primárního pralesa. V menší oblasti v minulosti probíhala drobná zemědělská indiánské komunity. Toto území postupně zarůstá divokou vegetací. Na pozemku se vyskytuje mnoho volně rostoucích léčivých bylin a místní zvěř zde nikým nelovena nalézá klidné útočiště.

Vznikla tedy myšlenka, odkoupit tento kus unikátního pralesa a vytvořit z něj chráněnou krajinnou oblast. Vzhledem k aktuální situaci indiánů byla ovšem cena za pozemek ve výši 30 000 dolarů naprosto nedosažitelná. Pokusili jsme se tedy oslovit lidi z České republiky a tak vzniklo naše občanské sdružení, které nese název Život postaru.Díky příspěvkům mnoha dárců se nám v červenci roku 2013 podařilo území odkoupit. V další etapě bychom mu rádi poskytli maximální možnou ochranu ze strany ekvádorských úřadů, pomohli rekultivaci dříve obdělávaného úseku a cílenou výsadbou podpořili zde domovské druhy dřevin.

2018 – Zaplacení 30 tis dolarů bylo jednodušší než legalizace 41.2 Ha.
Dokončili jsme všechny náležitosti pro získání legálních dokumentů k pozemku. Celý proces stál 7000 USD. Náklady a celý proces byl mnohem složitější a dražší než jsme očekávali, i přesto jsme velmi šťastni, že se nám povedlo celý proces dokončit.

Před dvěma lety jsme na pozemku Huambuno vysázeli stromky Palo Santa a citrónovníky. Většina stromků Palo Santa se nechytla ale citrónovníkům se daří dobře.

Doufáme, že jednou bude území sloužit též jako vzdělávací pozemek pro děti z místní školy. Mohly by se zde učit rozeznávat a sbírat léčivé byliny a rozumět přirozené skladbě pralesa.

Děkujeme za vaši podporu a pomoc při ochraně tohoto krásného místa!

Jak to na místě, o kterém nyní pečujeme vypadá?