ROK 2022

aneb na čem pracujeme a co chystáme

1. aktivní projekt – sobotní škola Sachawa pokračuje výukou teoretickou i praktickou se zaměřením na léčivé rostliny, moudrost stařešinů, rukodělné práce, tradiční tance, původní jazyk kičua, angličtinu a matematiku. Setkání probíhají i nadále v Ruku Samay Ecolodge u rodiny Grefových, jejíž členové děti vedou, a na botanické zahradě v Rezervaci Života postaru na řece Huambuno, Momentálně navštěvují školu i děti z okolních komunit (celkem cca 25 dětí) každou sobotu od 7 do 16 hodin. Zapotřebí je 2-5 učitelů (dle výuky a výletů) a 2 kuchařky (děti mají snídani a oběd). Protože se nám zatím nepovedl získat dostatečný pravidelný finanční zdroj, tuto aktivitu děláme z vlastních sil a zdrojů. Personál pracuje dobrovolně bez platu, a nezbytné náklady na transport/benzín a jídlo jsou hrazeny z příjmů Života postaru (cca 65 USD / týdně).

Více informací ohledně školy Sachawa a její aktuální aktivitě se můžete dočíst v záložce O Projektu / Pralesní škola Sachawa a pravidelné příspěvky sledovat na našem Facebooku.

Pokračujeme v hledání pomoci na legalizaci alternativní školy SACHAWA. Proto je jakákoliv pomoc pro nás velmi důležitá.

Crowdfunding na HitHitu „Trička pro Prales“ na podporu Sachawy, vytvořenou Lucií Manawa s podporou Jana Killiana. Za finanční příspěvek donátoři obdrží originální odměny – ať už autorská trička s potisky z dílny Lucie Manawa anebo obrázky a drhané náhrdelníky přímo od děti ze Sachawy. Více o HitHitu ZDE. Projekt běží do 21.3.2022

Péče o botanickou zahradu v rezervaci na řece Huambuno, čištění od plevele, kontrola rostlin, přesadba nevpřeživších rostlin, obhlížení pozemku a kontrola proti nelegální těžbě

2. aktivní projekt – Podpora Komunity Rio Blanco v boji proti nelegálním přistěhovalcům na komunitní území v provincii Orellana. Agustin místo spolu s dalšími zástupci komunity a úředníků z ministerstva životního prostředí a dalších úřadů v únoru 2022 navštívil. Více o současné situaci se dočtete v článku ZDE.

3. aktuální projekt – I nadále poptáváme pomoc s odkupem pozemků podél řeky Huambuno k Anakondím vodopádům, čímž chceme zabránit těžbě zlata v blízkosti komunity, která by měla za následek zničení pralesa a otravu půdy a řeky, na níž je životně závislých 7 komunit rozesetých po jejím proudu. Více se o aktulních cenách a rozměrech dozvíte v tomto článku 

Čtvrtletně až půlročně vysekávání hranic obou rezervací ŽP, laguny i pozemku na řece Huambuno. Je za potřebí 6ti místních pracovníků po dobu dvou dnů. Laguna se navíc nachází ve vzdálené provincii Orellana, je navíc třeba hradit kromě práce a jídla i náklady na cestu a kuchařku.

Jelikož pandemie pozastavila většinu aktivit Života postaru, naše podpora se zaměřuje také na Ruku Samay Ecolodge, aby mohli dokončit revitalizaci ubytovacích kapacit pro turismus, který je pro komunitu výrazným příjmem a nutností k dosažení ekonomické soběstačnosti. Život postaru se také podílí na edukaci ekonomie, hospodaření a finančních hodnot pro vytvoření nezávislých příjmů, což jsou pro lokální obyvatele nepůvodní koncepty, které do pralesa přinesl až nedávný rozvoj infrastruktury a problematika těžby a dopady s tím spojené.

Odkup místních rukodělných výrobků a darů z pralesa od místních obyvatel pro prodej v Evropě. Výtěžek putuje zpět na podporu rozvoje komunity.

Pořádáme Kemp na druhém pozemku s vodní lagunou v dubnu 2022

WORKSHOP s ředitelem a ředitelkou Scio školy z Olomouce a Prahy v Ruku Samay v Ekvádoru. Termín dle aktuálních restrikcí pro cestování. Tyto dílny se zakládají na tom, že nás ředitelé škol budou svými zkušenostmi inspirovat, jak v alternativní škole pracovat.

Nabízíme turistické a léčebné pobyty v Ekvádoru – více na stránkách Života postaru ZDE.

Prezentace a semináře o organizaci, vývoji školy Sachawa a cestopis z Ekvádoru v Amazonian café – Step In v Praze (22.3.22), Cestovatelském klubu v Praze (26.4.22) a Ostravě (březen/duben 2022), a dalších místech po ČR a v Berlíně. Pro více info sledujte náš Facebook @zivotPostaru a jeho události a příšpěvky