Ochrana území 23ha nad vodopádem

Přátelé přírody a milovníci divočiny, před rokem nás oslovila rodina, která vlastní klíčový pozemek u vodopádů. Tento vzácný kus přírody o výměře 22.8 hektaru je pod tlakem těžařů, ale rodina se rozhodla nabídnout ho nám, protože věří v naši misi a naše odhodlání chránit prales. Jsme nesmírně vděční za tuto jedinečnou příležitost – šanci ochránit místo, které se nachází tak blízko našeho stávajícího chráněného území a samotných vodopádů.

>>> Celková cílová částka za celé území je 127 000 dolarů. <<<

Díky vaší neuvěřitelné podpoře během uplynulého roku a letních festivalů jsme již udělali první krok – zaplatili jsme první splátku a otevřeli tak bránu k naději. Potřebujeme vaši pomoc, abychom mohli tuto misi dokončit a ochránit celout tuhle část pralesa před těžbou.

číslo účtu: 34800348/2010

IBAN: CZ9420100000000034800348

BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Pohyby na transparentním účtě.

* Při prohlížení z mobilu lze platbu provést uložením obrázku a pak načtením v IB.

Satelitní snímek s vyznačeným územím, které je předmětem sbírky. Pro lepší ilustraci situace s těžbou
přikládáme také snímek z roku 2020, kdy se těžba do této oblasti ještě nerozšířila.

🌍 Proč je to tak důležité?

Tato oblast je poslední snadno přístupnou bránou k těžbě v okolí vodopádů. Pokud se nám ji podaří ochránit, zabezpečíme nejen celé území nad vodopády, ale i primární prales plný života. Zachráníme obrovské stromy, vzácné rostliny, domov pro divokou zvěř, a bezpočet druhů ptactva a hmyzu, které tvoří nepostradatelnou součást ekosystému. Za vodopády se rozkládá nehostinný horský terén, který těžba již nemůže ohrozit. Naše šance je teď – právě tady můžeme udělat rozdíl a ochránit tuto jedinečnou oblast pro budoucí generace.

“Nesmíme zapomenout na své srdce, nesmíme zapomenout, kdo jsme, protože příroda je nedílnou součástí nás. Příroda nám dává rovnováhu. Příroda je základem pro všechny lidi a pro každou živou bytost.”

“Vím, že nemohu změnit celou planetu, jak říkávala moje babička. Ale můžeme změnit srdce lidí. Lidé si mohou uvědomit, že každý čin se počítá a že vše je důležité.”

Agustin Grefa

🌱 Co už jsme dokázali?

Díky vaší podpoře jsme zachránili více než 127 hektarů amazonského pralesa. Tato krajina je oázou, kde každý strom šeptá příběhy generací a každá rostlina skrývá léčivé tajemství.

🌟 Naše vize: Rezervace a vzdělávací centrum budoucnosti

Chceme tento prales přeměnit na přírodní rezervaci a vzdělávací centrum, kde se děti z celého světa budou učit o síle přírody a významu její ochrany. Představte si místo, kde se prolínají kultury, kde děti společně objevují krásy divočiny a učí se, jak ji chránit. Společně můžeme vychovat generaci, která bude bojovat za lepší svět.

💪 Přidejte se k nám!

Máme šanci změnit budoucnost jedné z nejohroženějších oblastí amazonského pralesa. Právě teď můžeme ochránit 22,8 hektaru nádherné přírody, kde každá kapka vody nese příběh života. Společně můžeme zajistit, že tento kousek pralesa zůstane nedotčený pro budoucí generace. Pojďme společně psát příběh naděje, odvahy a lásky k naší planetě.

Zachraňme prales pro nás, pro naše děti a pro všechny, kdo přijdou po nás. 🌍❤️

Děkujeme vám!

Pakrachu 🙏



Faktory Rozšíření Nelegální Těžby v Oblasti řeky Huambuno

Mapa těžby Huambuno, zdroj: maaproject.org

Organizovaný zločin, nelegální těžba a nezákonný obchod se zlatem mezi Ekvádorem a Čínou v posledních letech výrazně vzrostly.  Podle analýzy MAAP se těžba v oblasti řeky Huambuno rozšířila během pouhého jednoho roku (leden 2022 – leden 2023) o 110 ha, což je ekvivalent 164 fotbalových hřišť. To představuje nárůst o 86 % oproti začátku roku 2022, přičemž pouze 49 % této těžby je legální.  Bohužel se oblast Teny stává novým epicentrem těžební činnosti. Nelegální těžba v amazonské oblasti Ekvádoru je podněcována řadou faktorů. Mezi nejvýznamnější patří:

  • Mezinárodní nárůst cen zlata. Ten učinil těžbu lukrativním podnikem, který motivuje jednotlivce a skupiny k zapojení do těžebních operací.
  • Kvůli ekonomické situaci vzrůstající chudobě je stále více lidí ochotno zapojit se do ilegální těžby.
  • Rozšířená státní korupce a nedostatečné vymáhání práva byly identifikovány jako významné výzvy při boji proti nelegální těžbě. Nelegální horníci dostávají varování před policejními operacemi, což jim umožňuje uniknout.
  • Existence nelegálních těžebních sítí v sousedních zemích, jako je Kolumbie a Peru, spolu s obtížně hlídanými hranicemi napomáhá šíření nelegální těžby v Ekvádoru.
 

Ekologické a Zdravotní Důsledky Nelegální Těžby v Amazonii

Těžba zlata patří mezi nejvíce destruktivní odvětví na světě, které značně škodí životnímu prostředí prostřednictvím odlesňování, kontaminace půdy a znečišťování řek. Při těžebních procesech se často využívají nebezpečné chemikálie, jako jsou rtuť a kyanid, jež způsobují vážnou kontaminaci vodních zdrojů a půdy. Tyto toxické látky pronikají do půdy, což negativně ovlivňuje zdraví místních komunit. Toxické látky z těžebních odpadů, jako je rtuť, se mohou dostat přes půdu a vodu do potravinového řetězce a následně být asimilovány lidským tělem, což může ovlivnit vývoj mozku u kojenců a malých dětí. Bohatá biodiverzita Amazonie je ohrožena kvůli nelegální těžbě, při níž dochází k ničení přirozeného prostředí a znečišťování vodních zdrojů, což ohrožuje přežití mnohých druhů.


Dopady na životní prostředí v ekvádorské Amazonii. (a) Odlesňování amazonských vesnic v důsledku těžby zlata, problém posledních 40 let. (b) Kontaminace výluhy z těžebních oblastí. (c) Vyluhování toxických kontaminantů v důsledku nedostatečného zpracování odpadu z řemeslné těžby zlata.
Dopady na životní prostředí v ekvádorské Amazonii. (a) Odlesňování amazonských vesnic v důsledku těžby zlata, problém posledních 40 let. (b) Kontaminace výluhy z těžebních oblastí. (c) Vyluhování toxických kontaminantů v důsledku nedostatečného zpracování odpadu z řemeslné těžby zlata.
Environmental Impacts of Mining in the Amazonian rainforest (Ramon, 2022)


Co jsme dosud společně dokázali

Organizace Život Postaru byla založena v roce 2012 s cílem chránit přírodu Amazonie a podporovat indiánské komunity v ekvádorské části Amazonského pralesa. Během své existence jsme dosáhli mnoha významných úspěchů a přinesli řadu pozitivních změn. Zůstáváme však neúnavně oddáni novým výzvám a misím směřujícím k ochraně pralesa a zachování indiánské moudrosti.

Zde jsou hlavní úspěchy, za kterými oprganizace Život Postaru stojí:

    • Rok 2012: Úspěšně jsme ochránili 40,5 hektarů pozemků před těžbou zlata, což přispělo k ochraně bohaté biodiverzity pralesa v této oblasti.

    • Rok 2014: Prováděli jsme osvětu a vzdělávání komunity Rio Blanco ohledně 21 indiánských práv, zahrnujících práva na ochranu pralesa.

    • Rok 2016: Koupili jsme pozemek s lagunou, kde žije množství ohrožených živočichů a léčivých rostlin. Tím jsme přispěli k jejich ochraně před nebezpečnou těžbou ropy.

    • Rok 2017: Zahájili jsme projekt Wayusa s cílem vytvořit udržitelnou budoucnost této tradiční praxe pití Wayusy. Indiánským rodinám tak pomáhame s příjmy z prodeje tohoto léčivého, organicky pěstovaného čaje.

    • Rok 2019: Zavedli jsme program adopce stromů na dálku s cílem ochránit staré stromy před dřevařským průmyslem. Tyto staré stromy jsou klíčové pro udržení rovnováhy pralesa a pro životní prostředí.

    • Rok 2019: Založili jsme spolek Ruku Samay (v prekl. Život Postaru) v Ekvádoru, který v současnosti sdružuje 20 členů, především indiánů. Jejich cílem je představit ostatním komunitám možnost ochrany indiánské kultury a tradičního života v pralese prostřednictvím inovativních projektů.

    • Rok 2020: Uspořádali jsme setkání s moudrými stařešinami, kde jsme diskutovali o tom, jak zachovat indiánskou moudrost a spojení s přírodou pro budoucí generace. Výsledkem bylo založení indiánské školy Sachawa.

    • Rok 2020:  Založili jsme sobotní školu Sachawa, která propaguje indiánskou moudrost a tradici a vzdělává budoucí ochránce přírody. 

    • Rok 2020: Pomohli jsme komunitě Rio Blanco prokázat legalitu jejich pozemků v oblasti Coca, kde došlo k nelegálnímu osídlení a nelegálnímu kácení díky padělaným dokumentům. Díky finanční podpoře od organizace „Život Postaru“ jsme dosáhli oficiální dohody, že v budoucnosti nebudou prodávat svá území těžařům.

    • Rok 2021: Vytvořili jsme botanickou zahradu léčivých rostlin o rozloze 1 hektaru, kde poskytujeme výuku permakultury a zajišťujeme ochranu ohrožených druhů flóry. Rovněž jsme postavili obecní dům o rozměrech 8×16 metrů v blízkosti botanické zahrady s cílem vytvořit zde ubytování pro budoucí dobrovolníky, kteří přijdou podpořit naši nadaci.

    • Rok 2022: Spustili jsme sbírku na podporu denního studia ve škole Sachawa s pomocí Meltingpotu na festivalu Colours of Ostrava.

    • Rok 2023: Úspěšně jsme zachránili 23 hektarů pralesa v oblasti Rio Blanco před těžbou zlata, což mělo potenciál destruktivního vlivu na místní ekosystém a desítky rodin, které v této oblasti žijí.

    • Nepřetržitě: Pracujeme s místními indiánskými obyvateli a pomáháme jim zajistit ochranu svého území.

  •