MIKROPLATBY (FLATTR)

Co jsou to mikroplatby a k čemu jsou dobré?

Mikroplatba je označení pro finanční transakce s malými obnosy. Termín se použí zejména pro platby na Internetu. Vše funguje relativně jednoduše. Po registraci si člověk pošle na účet na každý měsíc určitou částku (minimálně 2 eura) a kliká na tlačítko Flattr na stránkách, jejichž obsah se mu líbí. Na konci měsíce se provede vyúčtování a zašlou se peníze provozovatelům stránek, které člověk označil. Má-li například měsíční rozpočet 10 euro, bude se dělit 9 (10 % je provize Flattr). Pokud klepnul na 50 odkazů, dostane každá stránka 18 centů. Samozřejmě lze také naznačit, že konkrétnímu autorovi se má poslat jiná částka (většinou podporujeme oblíbeného autora).

 

Jak mikroplatby (Flattr) fungují?

Flattr je jednoduchý mikroplatební systém: náš projekt můžete finančně podpořit jediným kliknutím!

 

Jak začít používat Flattr

Celý proces vypadá následovně:

  1. Zaregistrujte se na www.flattr.com. Stačí login, heslo a email.
  2. Svůj účet “nabijte”, například pomocí platební karty. Pro začátek stačí poslat třeba jen 2 eura.
  3. Nastavte si, kolik z těchto prostředků chcete měsíčně poslat autorům, které určíte. Minimum jsou opět 2 eura, pro začátek tak můžete své oblíbence podporovat třeba jen cenou 2 piv.
  4. Různě na internetu najdete tlačítka Flattr. Vypadají a fungují přibližně jako “líbí se mi” tlačítka Facebooku. Stačí jediný klik a Flattr si poznamená, že chcete tohoto autora podpořit.
  5. Na konci měsíce se Flattr koukne, na co všechno jste kliknul, a rovnoměrně mezi ně vaši předem určenou částku rozdělí. Chcete-li tedy měsíčně platit 10 euro a kliknul jste na dvaceti stránkách, každá od vás dostane 45 centů (10 % si nechává Flattr pro svůj provoz). Pokud chcete někoho podpořit více než jiné, Flattr vám též umožňuje poslat autorovi přesně určenou částku.
  6. Pokud chcete někoho podpořit více než jiné, Flattr vám též umožňuje poslat autorovi přesně určenou částku.

Poznámka: návod převzat z www.flattr.cz