AKTUALITY

Novinky

ROK 2021

 

Rok 2021 aneb na čem pracujeme a co chystáme

Tento rok jsme si nacítili zaměřit naši energii do podpory vytvoření školy v pralese, aby nezanikla moudrost stařešinů a možnost být opravdovým člověkem, spojeným se svým srdcem a přírodou, kterou chceme chránit.

Hlavní náplní roku 2021 pro nás bude otevření prvního ročníku Pralesní školy v září 2021.

V mezičase jsme ale připravili první pilotní program Pralesní školy pořádaný od 1. do 5. dubna 2021vytvoření botanické a jedlé zahrady pro rodiny s dětmi, který bude prozatím na prvním pozemku Života postaru poblíž naší základny Ruku Samay – pozemek na řece Huambuno (prolink vložit na záložku) v oblasti Galeras, provincie Napo, Ekvádor.

Pozemky pro Pralesní školu budou později na nyní ohroženém území od Ruku Samay k vodopádům (link tady dát), na jehož odkup a záchranu stále sháníme finance.

Aby se tento první výukově-zážitkový týden mohl uskutečnit, je třeba pozemek připravit. Momentálně je tu jen sekundární prales. K pravidelnému vysekání hranic pozemku, postavení trvalého přístřešku/domu jako zázemí proti dešti, na spaní a pro kuchyň, a dále nalezení a vyčistění pitného vodního zdroje je třeba 3 600 USD. Odhad zahrnuje náklady na 12 pracovníků a 2 kuchařky na 10 dní, veškerý materiál na konstrukci a jídlo pro všechny.

Sázení rostlin a tvorba jedlé a botanické zahrady bude praktickou školou pro děti místní, ale i děti zahraniční, které se budou chtít take zúčastnit. Každý dostane na starost určitou část zahrady rozdělenou dle elementů a v malých skupinkách dostanou projekt vytvoření své zahrady. Teorie se bude aplikovat do praxe a děti (I dospělí) nakonec svůj projekt odprezentují.

Co se naučí a zažijí:

 • vybudování kempu
 • uplatnění matematiky (počty rostlin, rozlohy apod)
 • botanika a stadium rostlin a vše o nich vč. sázení
 • rozvoj logického myšlení a schopnost spolupráce v týmu
 • prezentování a mluvení před obecenstvem
 • rukodělné práce (výroba tradičního indiánského oblečku a ozbob ze semínek, které si lidé odvezou domů)
 • malování přírodní barvou a výroba provázku a další dovednosti z džungle
 • výroba nádob z pilchi, dřevěné nádobí a věci do kuchyně (budoucí výbava školy a na další akce)
 • hudba a tanec
 • wayusové ceremonie
 • povídání příběhů a sdálení indiánské moudrosti před spaním
 • vaření a pomoc v kuchyňi
 • koupání v řece a volná zábava
 • oslava se spirituálním oheň s předvedením naučených tanců a ve vyrobené indianské sukni a koruně poslendní večer
 •  

Vše bude probíhat pod odborným dohledem hlavně místních obyvatel, kteří se s námi podělí o své dlouholeté zkušenosti. Pro zajištění učitelů, jídla pro personál, sazenic a materiálu na 6 dní je třeba cca 3 100 USD.

Pro rodiny, které by chtěli přijet a zůčastnit se je příspěvek dobrovolný, s minimální výší na pokytí nákladů na dopravu, jídlo a materiál na rukodělné práce ve výši 135 USD pro dospělé a děti od 5ti let 80 USD. Pokud máte zájem, prosím piště na náš email zivotpostaru@zivotpostaru.cz nebo pište přes messenger Marianě Vahalové nebo Míše Grefa (Istax Sivatl na FB).

Ani na náš druhý pozemek – území primárního pralesa s lagunou – letos nezapomínáme. Kvůli komplikacím s ekvádorskými úřady (rozdělení pozemku na dvě části, o které nás nikdo neinformoval při prvním kole legalizace pozemku) v kombinaci s koronou je třeba oběhat některé úřady jak v oblasti Coca (9 hod autobusem vzdálené), kde se laguna nachází, tak i v Teně, znovu. Tento proces je proto zdlouhavý a časově náročný jak na zdroje lidské, tak finanční a předpokládáme, že na něj padne cca 600 USD. Osobní zkušeností se učíme, že legalizace pozemků je v rámci tisíců dolarů a dní strávených na cestách mezi a na úřadech nesčetně.

Nicméně i tento pozemek je třeba kontrolovat (ochrana proti vetřelcům viz problém komunity Rio Blanco = DAT LINK SEM) a obnovovat jeho hranice, což vyžaduje zhruba 10 místních a 1 kuchařku a 4 dny práce na každý výlet. Společně s náklady na jejich dopravu z Ruku Samay, jídlo a práci je třeba pokrýt cca 1650 USD celkových nákladů.

Celkové náklady na projekty, údržbu a rozvoj stávajících území v plánovaných projektech se vyšplhají zhruba na celkových 8 950 USD. Podpora místních obyvatel a ochrana amazonského pralesa jsou dvě hlavní náplně Života postaru. To vše je možné výhradně díky Vám všem, kteří nám přispíváte zejměna finančně. Bez vás by to nešlo.

Pomoci nám uskutečnit naše projekty v roce 2021 můžete jednorázovým darem nebo pravidelnými příspěvky (oboje daňově odečitatelné) na jedno z našich transparentních kont u Fia anebo Raiffeisen banky.

Děkujeme, že s námi podporujete a chráníte to nejdůležitější, co máme – přirodu.